Kuidas raskel ajal tootlust saada? (6)
28. nov. 2018
Madis Müür
Rahaasjade asutaja Määratlemata
Enimloetud artiklid
- Madise september-oktoober 2023 kokkuvõte, blogi jääb ebaregulaarseks 31.10.2023 15:29
- Teekond kahemiljonise investeerimisportfellini 11.01.2022 22:58
- Madise juuli-august 2023 kokkuvõte 06.09.2023 13:40
- Madise juuni 2023 kokkuvõte 14.07.2023 12:57
- Tulevikutööstus - järgmine buum? 27.06.2023 14:37
Viimased artiklid
- Madise september-oktoober 2023 kokkuvõte, blogi jääb ebaregulaarseks 31.10.2023
- Madise juuli-august 2023 kokkuvõte 06.09.2023
- Madise juuni 2023 kokkuvõte 14.07.2023
- Riistvara vs tarkvara startupid: müüdid ja tegelikkus 13.07.2023
- Tulevikutööstus - järgmine buum? 27.06.2023
Viimastel nädalatel on olnud kuulda börsiinvestorite kurtmist, kuidas raha sulab. No see oli ju täiesti ette näha! Küsisin juba näiteks suve algul 06.07. Äripäevas: “Kuhu meie börs niimoodi jõuab, kui kui pikemas perspektiivis on tootluse asemel ainult risk, kui see on ainult väsinud ettevõtjatele osaluse rahaks tegemise koht?” Vihjeid ettevõtjate vanadekodu kõrgele hinnatasemele sai tehtud veelgi, sai hoiatatud. Kirjutasin ka jooksvalt enda blogis, kuidas aktsiaid maha lükkan, viimased riismed sai kusagil septembri lõpus turgu lükatud. Paar aastat tagasi olin veel võimendusega aktsiates. Minu südametunnistus on puhas, sõnum sai edasi antud.
Olen siin viimastel aastatel investeerinud kasvuettevõtetesse ja rääkinud-kirjutanud neisse investeerimisest. Öeldakse, et idud on nii riskantsed, neid ei saa usaldada. Ometi erinevad uuringud on näidanud, et kogenud iduinvestorite tootlused või vähemalt tootlusootused on jäänud 22-27% kanti. Mingi ähmase aimduse siinsete pikemaajaliste inglite portfellist võib saada vaadates nende hiljuti loodud fondide kodulehekülgi: Superangel, United Angels, Trind VC ja teised. Proovides aimata nende senist tootlust, siis võivad uuringute tulemused siinkandis isegi konservatiivseks jääda. Enda kasvuportfelli pealt võin seda arvamust kinnitada, viimastel aastatel olen üle 30% tootlust saanud ja käesoleval isegi rohkem kui kahekordistanud enda portfelli. Börside langemise algusest septembri keskel samuti üle 10% üleval. Ei saa kurta.
LHV foorum on korralik koomikute kants kasvuettevõtete koha pealt. Kui Grahami või Roosaare raamatute järgi analüüsida ei saa, nii on valdkond kohe saatanast, polegi võimalik õiglast väärtust hinnata. Kui börsi tasemel veel ei raporteeri €5m väärtusega ettevõte, ju on tegu huijajatega. Kui kümne tonni eest 80% ettevõttest ei saa, siis on hind kallis. Kui kasumiajalugu veel ei ole, siis põletatakse investorite raha igavesest ajast igavesti. LHV foorum üheskoos: Ei, mina idusid ei näpi! Täiesti hämmastav, kuidas ühtegi valdkonna kohta käivat raamatut lugemata, iduinvestorite edulugudega tutvumata nii enesekindlalt lõplikke, valesid seisukohti võetakse.
Ja siis võetakse tuimalt enda portfelli börsilt tootlusevaba riski. Kuidas see Tallinna Vee, OEG ja Ekspressi omamine investoreid kohelnud on? Miinust on saadud! Vähemalt oli see vähese riskiga miinus. Palju õnne, riskivaba miinus on tõesti hea koht raha paigutuseks! Hetkeseisuga on Merko ainus üle 10 aasta börsil olnud ettevõte, mille aktsiahind oleks kõrgem kui eelmise buumi tipus. See fakt väärib kordamist, ainult üks üle 10 aasta börsil olnud aktsia ei ole Tallinnas hetkel kõrgemal kui eelmise buumi ajal! Las see settib sisse. Inflatsiooni arvesse võtmiseni pole üldse jõutud. Osta ja hoia strateegia toimib Tallinnas rohkem kui “osta ja hoia peast kinni.”
Raske on kade olla või kaasa tunda.
Ma otsin investorina muu hulgas ka kasvu, aga kust ma seda Tallinna börsil leian? Tallink võtab Vahemere üle? Kaups proovib Läti invasiooni vol 2? Ekspress hakkab Soomes ajakirju printima? Tallinna Vesi laieneb Raplamaale? Luup ja tikutuli jäävad otsingumootorina lahjaks. Ei saa öelda, et börs on olnud kasvu jaoks kapitali kaasamise koht, rohkem nagu Arco stiilis “tugevuse tipul” aktsiate ullikestele maha lükkamise, rahaks tegemise koht.
Teisest küljest idufirmad kasvavad väga jõudsalt: Taxify klientide arv on nullist viie aastaga kasvanud üle 15 miljoni kliendi, juhtide arv läheneb või on möödunud juba Eesti töötajate arvust, aastakäive läheneb miljardile. Transferwise’il on üle 4 miljoni kliendi ja ei pea enam kasvamise jaoks osalust ära andma, saavad laenu kaasata. Veel ühe fintechi, Monese äppi laetakse alla kuu jooksul peaaegu sama palju kui LHV’l kliente kokku on. Väga palju erinevast staadiumis väiksemaid on samuti jõuliselt kasvamas. Täiesti erinevad maailmad, tehnoloogias on kolmekohalised kasvud aastas täiesti tavalised, väga edukalt toimetatakse. Ja ka investorid ei ole kurvad, et selle nimel raha “põletatakse.”
Äkki tasub ikkagi kaaluda tootlusevaba riski kõrvale enda portfelli ka teatava riskiga tootlust võtta? Aktsiate kõrvale kasvuettevõtteid. Viimaseid hinnatakse küll teiste näitajate ja teiste kordajate järgi, aga ka selles valdkonnas on vägagi võimalik seoseid leida ja väljapaistvat edu saavutada. Selle jaoks kodutöö ja hajutamine leiutatud ongi.
Seda sõnumit juba räägitud küll, kas sa ei tahaks pigem teha postitust sellest, kuidas sa lähened iduterade ja idusõkalde eraldamisele?
Hea point! Panen endal postituste nimekirja, lähiajal tulemas!
Traktorilt tõesti päris hea point. Selliseid rakette on üsna vähe ning kui portfelli võtad paar musta lammast, siis kaua pidu ei ole.
Paar musta lammast on igal iduinvestoril portfellis, pankrottide arv väga ei morjenda. Mul isegi kümmekond sellist kas pillid kotis või vaikselt hingitseb staadiumis. Loeb see kui hästi võitjatele pihta saad. Point selles, et võitjatega sa ei saa mitte 10% aastas tootlust, vaid vabalt oluliselt üle 100%. Sellist mõne aastaga 10x tootlust on enamus kasvuinvestoreid saanud, aga leiab ka 20-500x tootluseid, vahest üliharva ka +5000x tootluseid (Uber jne). Ma ei ole seni ükssarvikule pihta saanud, parim on 10x ja olen kümmekond sisuliselt maha kandnud, ikkagi portfell kasvab kenasti. Ja võitjaid leiab siin ka täitsa kenasti, ka ühisrahastusest käib neid läbi. Ampler, LeapIN, uuematest UpSteamilgi palju eelduseid olemas rahvusvaheliseks läbilöögiks. See on neil praegu alles teekonna algus.
Aga vanad sõbrad PRFoods ja LHV oled ka kasvu mõttes maha kandnud?
Tere Tõnu, need tunduvad huvitavad küll. Sisetarbimisest ja kohalikust majanduskasvust võitvad ettevõtted nagu Kaups ja LHV võiks hästi toimida ka edaspidi, siinset börsi edestada. PRFoodsil ka huvitav valdkond ja uued kasvandused rajamisel, neil võiks ka kenasti minna. Need kolm olekski ühed vähesed, mida Tallinnast näpiks, vbla Merkot ka, siinsetel arendustel võiks ka edaspidi hästi minna. Praegu aga näen paremaid võimalusi mujal, nii et ise jään kõrvale hetkel.