9 moodust kuidas edukad inimesed vihaga toime tulevad
3. aug. 2016
Rahaasjad
Rahaasjad Eluhäkid
Enimloetud artiklid
- Madise september-oktoober 2023 kokkuvõte, blogi jääb ebaregulaarseks 31.10.2023 15:29
- Teekond kahemiljonise investeerimisportfellini 11.01.2022 22:58
- Madise juuli-august 2023 kokkuvõte 06.09.2023 13:40
- Madise juuni 2023 kokkuvõte 14.07.2023 12:57
- Tulevikutööstus - järgmine buum? 27.06.2023 14:37
Viimased artiklid
- Madise september-oktoober 2023 kokkuvõte, blogi jääb ebaregulaarseks 31.10.2023
- Madise juuli-august 2023 kokkuvõte 06.09.2023
- Madise juuni 2023 kokkuvõte 14.07.2023
- Riistvara vs tarkvara startupid: müüdid ja tegelikkus 13.07.2023
- Tulevikutööstus - järgmine buum? 27.06.2023
Harjumuspärane elutarkus õpetab meile, et viha on tsiviliseerimatu, harimatu ja sotsiaalselt vastuvõetamatu. Sellega kaasnevast häbimärgist on raske pääseda. Kui sa oled kunagi olnud süüdi ‘vihapurske’ pärast tööl, spordiväljakul või veelgi hullem, oma lapse jalgpallivõistlustel, on tõenäoline, et sa oled tekitanud endale kehva maine. Paistad inimesena, kes ei oska oma emotsioone kontrollida, isegi kui see pole sinu iseloomu puhul tegelikult tavaline.
Siiski on Henry Evans’i ja Colm Foster’i, “Step Up: Lead in Six Moments That Matter” autorite ja emotsionaalse intelligentsi ala ekspertide, poolt läbiviidud uuring näidanud, et edukad inimesed kogevad ja rakendavad kogu oma emotsioonide spektrumit, kaasaarvatud viha, leidmaks edu ja saavutamaks oma eesmärke.
Rakendades viha positiivseid jõude suudavad edukad inimesed olla rohkem keskendunud, veenvamad ja enesekindlamad. Edukad inimesed tegelevad vihaga kõrge emotsionaalse IQ kasvatamisega läbi arendavate harjumuste, rutiinide ja järgnevate harjutuste.
Nende peas:
1. Nad aktsepteerivad, et viha on loomulik ja tervislik
Kui sa mõistad viha, kui olulist emotsiooni, siis sa ei karda seda enam. Alles siis, kui sa seda enam ei karda, saad sa hakata selle ilminguid kontrollima.
Hirm toidab enesekaitse mõtteid ja käitumist, aga kui sa võtad millegi omaks, siis paned sa end juhtivasse positsiooni. Olles ise oma viha üle vastutav saad sa seda väljendada rahulikult ja konstruktiivselt.
2. Nad keskenduvad vesteldes ‘Minale’
Enamik inimesi räägivad vihahoos ‘sina’ väljendustega, nagu “sinu pärast ma hilinen” või “sina pole ikka veel lõpetanud seda tööd, mis pidi tänaseks hommikuks valmis olema.” Seda tüüpi suhtlus paneb teised inimesed kaitsepositsiooni ning nad vähem tõenäolised enam sind aitama.
Kasutades selle asemel ‘mina’ lauseid on inimesed, kellega sa vestled empaatilisemad ja abivalmimad. ‘Mina’ lausetega rääkimine aitab sul ka keskenduda probleemi lahendamisele selle asemel, et lihtsalt kurta probleemi olemasolu üle. Proovi pigem neid lauseid: “Mulle ei meeldi hilineda, see jätab meie meekonnast halva mulje” ja “Mul on tõesti vaja, et see töö saaks tehtud, kas ma saan sind kuidagi aidata.”
3. Nad väldivad enesega negatiivset rääkimist
Pole midagi halba enesekriitikas, aga kui sinu negatiivne enesega rääkimise viis hoiab sind tagasi personaalsest, emotsionaalsest ja ametialasest arengust, siis on aeg tegutseda.
Kui sa võtad omaks puudused, siis oled rohkem valmis mõtlema välja, kuidas areneda, selle asemel, et mõelda, mis sul ‘viga’ on. See võib pikema aja peale viia stressi ja depressioonini. Võta positiivsem ja konstruktiivsem tee enese vaatlemisel ja sa saavutad rohkem ning oled õnnelikum.
Tööl:
4. Nad keskenduvad probleemile, mitte inimesele
Hanlon’i Razor teatab: “ära kunagi tunnusta salvamist, mis on küllaldaselt seletatav rumalusega.” Ehk teisisõnu, kui keegi on sinu suhtes valesti käitunud, siis on tõenäoline, et nad ei teinud seda meelega, seega võta vabamalt!
Õnnetusi ja vigu juhtub iga päev ja kuigi on lihtne leida süüdlasi, vihastuda inimese peale, kes sinu arvates vastutab, siis see ei lahenda probleemi. Ära kuluta oma aega ebakonstruktiivse süüdistamisega, vaid jätka oma tööd.
5. Nad ei pea vimma
Vimma pidamine ei saavuta midagi. Pigem nõuab kellegi vastu vimma pidamine energiat ja pingutust, mis aja jooksul väsitab sind ning rikub sinu meelt, viies sind negatiivse maailmavaateni. Lase sel minna. Andesta ja unusta ning ole õnnelikum.
6. Nad ei saada kunagi e-maile vihasena
See kuidas sa suhtled inimestega tööl võib mõjutada sinu tuleviku karjääri väljavaateid ning e-mailid on jäädavad salvestised sinu suhtlusest, mis võivad potentsiaalselt ehitada või rikkuda sinu karjääri. Viha rikub sinu otsustusvõimet, mis võib juhtida sind kirjutama e-mailis midagi, mida sa ei kirjutaks paremas meeleolus.
Kui sa pead midagi kirjutama, siis koosta mustand, kuhu saaja nime ei kirjuta, salvesta see e-mail mustandina ja vaata järgmisel päeval üle. Lisaks vaata üle selle nimekirja üheksas punkt.
Kodus:
7. Nad mediteerivad
Mediteerimine võib aidata sul toime tulla stressi ja ängistusega, mis on stressi algatajad. Regulaarne mediteerimine reguleerib kortisooli tasemeid, kortisool on hormoon, mis stressi puhul vallandub. Lisaks tõstab see serotoniini, ehk teisisõnu ‘heatuju’ hormooni, mis tasakaalustab sinu emotsioone ning võib muuta sind oma tunnete osas teadlikumaks.
8. Nad teevad trenni
On teada, et treeningud tõstavad energia taset ja aitavad keskenduda. Teadlased on ka leidnud, et see aitab sul oma vihaga toime tulla. Uuringud on näidanud, et regulaarne trenn vähendab viha tundeid ja alandab riski selle pinnale kerkimise suhtes. Seega, hakka näiteks jooksma.
9. Nad peavad päevikut
Päeviku pidamine on alternatiivne ja tervislik viis oma emotsioonide, kaasaarvatud viha, väljendamiseks. Päevik on hea koht, kus hoida oma mõtteid, tundeid, ideid ja emotsioone ilma riskita, kellelegi haiget teha ning arvustusi kartmata.
Ilmus algselt Lifehack.org lehel: 9 moodust