14 asja, mida eriti edukad inimesed iga päev teevad
15. juuni 2016
Rahaasjad
Rahaasjad Eluhäkid
Enimloetud artiklid
- Madise september-oktoober 2023 kokkuvõte, blogi jääb ebaregulaarseks 31.10.2023 15:29
- Teekond kahemiljonise investeerimisportfellini 11.01.2022 22:58
- Madise juuli-august 2023 kokkuvõte 06.09.2023 13:40
- Madise juuni 2023 kokkuvõte 14.07.2023 12:57
- Tulevikutööstus - järgmine buum? 27.06.2023 14:37
Viimased artiklid
- Madise september-oktoober 2023 kokkuvõte, blogi jääb ebaregulaarseks 31.10.2023
- Madise juuli-august 2023 kokkuvõte 06.09.2023
- Madise juuni 2023 kokkuvõte 14.07.2023
- Riistvara vs tarkvara startupid: müüdid ja tegelikkus 13.07.2023
- Tulevikutööstus - järgmine buum? 27.06.2023
Ligipääs ülimalt edukatele inimestele annab uskumatult palju informatsiooni sellest, kes nad tegelikult on, mis muudab neid elevaks ning peamine, mis teeb neid nii edukaks ja produktiivseks.
“Mil iganes sa näed edukat inimest, näed sa ainult avalikku hiilgust, mitte kunagi privaatseid ohverdusi, mis nendeni viivad.” – Vaibhav Shah
Kevin Kruse on üks sellistest inimestest. Ta intervjueeris hiljuti üle 200 eduka inimese, kelle hulgas oli 7 miljardäri, 13 olümpialast ja hulganisti edukaid ettevõtjaid. Üks tema kõige paljastavamaid informatsiooniallikaid tuli nende vastusest ühele lihtsale küsimusele:
“Mis on sinu number üks produktiivsuse saladus?”
Nende vastuseid analüüsides, kodeeris Kruse mitmeid hämmastavaid ettepanekuid. Järgnevad on osad minu lemmikutest Kevini leidudest.
1. Nad keskenduvad minutitele, mitte tundidele
Enamik inimesi kasutab oma kalendris tunniseid ja pooletunniseid ajavahemikke; väga edukad inimesed teavad, et igas päevas on 1440 minutit ning ajast pole midagi väärtuslikumat. Raha saab kaotamise korral taas tagasi teenida, aga kulutatud aega ei saa iial taastada. Nagu ütles legendaarne olümpiamängudel osalenud iluvõimleja Shannon Miller Kevinile: “Tänase päevani pean ma ajakava, mis on peaaegu minutist minutini.” Sa pead valitsema oma minuteid, et valitseda oma elu.
2. Nad keskenduvad ainult ühele asjale
Ülimalt produktiivsed inimesed teavad, mis on nende “kõige tähtsam ülesanne” ja töötavad selle kallal üks kuni kaks tundi iga hommik, ilma katkestusteta. Millisel ülesandel on kõige suurem mõju sinu eesmärkide saavutamisel? Milline saavutus tagaks sulle tööl amatikõrgenduse? Sellele peaksid sa iga päev oma hommikud pühendama.
3. Nad ei kasutata tehavajavate asjade nimekirja
Viska minema oma teha-vajavate-asjade nimekiri; selle asemel koosta oma kalendris täpne ajakava. Tuleb välja, et nimekirjadest saab tehtud ainult 41% asjadest. Kõik need tegemata asjad viivad stressi ja unetuseni Zeigarnik’i efekti tõttu, mis oma olemuselt tähendab, et lõpetamata ülesanded püsivad sinu peas kuniks sa need lõpule viid. Kõrge produktiivsusega inimesed panevad kõik asjad oma kalendrisse ja siis töötavad ning elavad selle kalendri järgi.
4. Nad võidavad edasilükkamist ajas rändamisega
Tuleviku sind ei saa usaldada. Seda põhjusel, et me oleme ajas ebajärjekindlad. Me ostame täna köögivilju, sest arvame, et sööme terve nädal tervislikke salateid; siis tulevikus viskame mädaneva rohelise sodi ära. Edukad inimesed mõtlevad välja, mida nad saavad teha praegu kindlustamaks, et tuleviku nemad käituksid õigesti. Prognoosi, kuidas sa end tulevikus saboteerid ja leia juba täna lahendus tuleviku enda alistamiseks.
5. Nad jõuavad õhtusöögiks koju
Kevin kuulis sellest esmalt Intel’is töötavalt Andy Grove’ilt, kes ütles: ” Alati on veel midagi teha, veel midagi, mida peaks tegema, alati veel midagi, mida saaks teha.” Väga edukad inimesed teavad, mida nad elus hindavad. Jah, tööd, aga mida nad veel väärtustavad. Õiget vastust pole, aga paljude jaoks neist kuuluvad väärtuste hulka perega
veedetud aeg, trenn ja ühiskonnale tagasi andmine. Nad eraldavad teadlikult oma 1440-st minutist päevas igale väärtustatud alale (s.t. nad märgivad selle oma kalendrisse) ning peavad sellest ajakavast kinni.
6. Nad kasutavad märkmikku
Richard Branson on mitmel korral öelnud, et ta poleks suutnud Virgin’it üles ehitada ilma lihtsa märkmikuta, mida ta igal pool kaasas kannab. Ühes intervjuus ütles Kreeka laevanduse suurärimees Aristotle Onassis: “Kanna alati märkmikku kaasas. Pane kõik kirja… See on miljoni dollari õppetund, mida sulle ärikoolis ei õpetata!” Ülimalt
produktiivsed inimesed vabastavad oma meeled pannes alati kõik mõtted kirja.
7. Nad töötlevad oma e-maile ainult paaril korral päevas
Eriti produktiivsed inimesed ei “kontrolli” oma e-maili terve päeva jooksul. Nad ei reageeri igale vibratsioonile ega häälele, et näha, kes neid sissetulevate kirjade kastis segab. Selle asemel, nagu kõige muu puhul, on neil ajakavas kindel hetk e-mailide töötlemiseks kiirelt ja efektiivselt. Mõne jaoks on see vaid kord päevas, teistele hommikul, lõunal ja õhtul.
8. Nad väldivad koosolekuid iga hinna eest
Kui Kevin palus Mark Cuban’il anda oma parim produktiivsuse nõuanne, vastas too kiiresti: “Ära kunagi mine koosolekule, kui just keegi tšekki ei kirjuta.” Koosolekud on kurikuulsad ajaraiskamised. Need algavad hilja, hõlmavad valesid inimesi, looklevad ümber nende inimeste valitud teemade ja kestavad kaua. Sa peaksid igal võimalusel vältima koosolekutel osalemist ja ise neid vähem korraldama. Kui sa korraldad koosoleku, siis hoia seda lühida- ja asjakohasena.
9. Nad ütlevad peaaegu kõigele “ei”
Miljardär Warren Buffet ütles kunagi: “Edukate inimeste ja väga edukate inimeste vahe on selles, et väga edukad ütlevad peaaegu kõigele ‘ei’.” James Altucher andis Kevinile värvikalt selle nõuande: “Kui miski pole ‘Kurat Jah’, siis see on ei.” Pea meeles, sul on päevas ainult 1440 minutit. Ära jaga neid liiga kergesti laiali.
10. Nad järgivad 80/20 reeglit
Tuntud, kui Pareto Printsiip, enamus juhtudel, 80 protsenti tulemustest on saadud vaid 20-st protsendist tegevustest. Ülimalt produktiivsed inimesed teavad, millised tegevused viivad parimate tulemusteni. Keskendu nendele ja ignoreeri muid.
11. Nad delegeerivad enamus asju edasi
Väga produktiivsed inimesed ei küsi: “Kuidas ma saan seda ülesannet teha?” Nad küsivad hoopis: “Kuidas see ülesanne tehtud saab?” Nad eraldavad ennast sellest nii palju, kui võimalik. Neil pole probleeme kontrolliga ja nad pole mikromanageerijad. Paljudel juhtudel piisavalt hea ongi piisavalt hea.
12. Nad puutuvad asjadega kokku ainult korra
Kui mitmel korral oled sa avanud tavalise kirja – näiteks arve – ja siis pannud selle kõrvale ainult selleks, et hiljem uuesti sellega tegeleda? Kui tihti oled sa lugenud e-maili, selle sulgenud ja jätnud hilisemaks tegelemiseks alles? Väga edukad inimesed püüavad kõike “ainult korra puutuda”. Kui sellega kulub vähem kui viis või kümme
minutit – misiganes see on – siis tegelevad nad sellega kohe sealsamas. See vähendab stressi, sest see pole neil enam kaelas ning see on efektiivsem, kuna nad ei pea enam tulevikus seda uuesti lugema või hindama.
13. Nad harrastavad järjepidevat hommikust rutiini
Kevini suurim üllatus kahtesadat ülimalt edukad inimest intervjueerides oli, kui paljud neist tahtsid temaga oma hommikust rituaali jagada. Ta kuulis palju erinevaid harjumusi, enamik rikastas hommikul oma keha veega, tervisliku einega, kerge trenniga ja meelt mediteerimise või palvega, inspireeriva lugemisega või päevaraamatu täitmisega.
14. Energia on peamine
Sa ei saa päevale rohkem minuteid lisada, aga kui sa suurendad oma energiat, suurendad ka oma tähelepanu, keskendumist ja produktiivsust. Väga edukad inimesed ei jäta söögikordi, und ega pause vahele, et jahtida aina enamat. Selle asemel näevad nad toitu kütusena, magamist taastumisena ja pause võimalustena patareisid laadida selleks, et rohkem tehtud saada.
Kokkuvõtvalt
Sa ei pruugi olla ettevõtja, olümpialane ega miljardär (ega pea tahtmagi olla), aga nende saladused võivad aidata sul vähesema ajaga rohkem tehtud saada ning takistada ületöötamise ja ülekoormatuse tunnet.
Ilmus algselt entrepreneur.com lehel: 14 asja