Parema juhtimise poole: Eneseareng, keskendumine tugevustele ja vigade aktsepteerimine (2)
13. juuni 2016
Rahaasjad
Rahaasjad Eluhäkid
Enimloetud artiklid
- Madise juuli-august 2023 kokkuvõte 06.09.2023 13:40
- Teekond kahemiljonise investeerimisportfellini 11.01.2022 22:58
- Madise juuni 2023 kokkuvõte 14.07.2023 12:57
- Madise mai 2023 kokkuvõte 05.06.2023 23:58
- Riistvara vs tarkvara startupid: müüdid ja tegelikkus 13.07.2023 16:55
Viimased artiklid
- Madise juuli-august 2023 kokkuvõte 06.09.2023
- Madise juuni 2023 kokkuvõte 14.07.2023
- Riistvara vs tarkvara startupid: müüdid ja tegelikkus 13.07.2023
- Tulevikutööstus - järgmine buum? 27.06.2023
- Madise mai 2023 kokkuvõte 05.06.2023
Üks minu lemmikuid raamatuid juhtimisest on “The Extraordinary Leader” John Zenger’i ja Joe Folkman’i poolt. Selles raamatus pakuvad autorid mitmeid leide oma isiklikest uurimustest selle kohta, mis teeb juhid efektiivseks ehk mis paneb töötajad juhte tegelikult järgima.
Üks nende põhilisi järeldusi on, et töötajad järgivad juhte, kes järjepidevalt demonstreerivad kolme kuni viite tugevust, eriti kui nende meisterlikkus nendes tugevustes on nii tugev, et vaatlejad hindavad neid top 10% hulka. Näiteks juht, kes on väga karge otsuste langetaja, olles ka väga kannatlik stressirohketes olukordades ja samal ajal suurepärane kuulaja, saab ta endale palju järgijaid.
Nende uurimus avaldab ka tähtsa tagajärje: Kui juht pidevalt demonstreerib taolist meisterlikkust tugevustes, siis töötajad vaatavad mööda tema nõrkustest.
Palju järeldusi saab teha juhtide kohta nende kahe uurimuse tulemustest. Esiteks on ilmselge, et tõeliselt efektiivne juhtimine ei koosne ainult teadmisest mida teha. Juhid ei saa eeldada, et teised järgivad neid ainult heade ideede või isegi heade ettekirjutiste põhjal. Nad peavad pöörama tähelepanu ka iseendi arendamisele. Kusjuures tugevuste omistamine on vaid üks paljudest leidudest enesearengu olulisusest efektiivsete juhtide puhul.
Muu uuring näitab, et efektiivne olemiseks peavad juhid:
*olema ehtsad
*demonstreerima iseloomu ja ausameelsust; ning
*omama eneseteadlikkust
Uurimus näitab alatasa, et juhtimine on õpitav ja see õppimine peab olema kogemuslik. Nende oskuste õppimiseks ei saa sa eeldada, et istud passiivselt ruumis ja kuulad, kuidas õppejõud esitab mitmeid Power Point’e heast juhtimisest. Selline lähenemine võib väga hästi töötada jätkuva juriidilise hariduse programmides, kus eesmärk on õppida viimaseid muutusi seadustes, aga see ei toimi absoluutselt juhtimise oskuste õppimisel. Tulevased juhid vajavad rohkem kaasavat kogemust, et õppida juhtideks.
Teine järeldus Zenger’i ja Folkman’i leidudest on, et vigased juhid saavad siiski olla väga efektiivsed juhid. Juristidena oleme me riskitundlikumad kui enamik teisi inimesi. Me kannatame ka “kinnise mõtteviis”, nagu seda nimetab psühholoog Carol Dweck, all. See tähendab, et me usume, et meie olemus oli juba kasvueas kivisse raiutud ja seda ei saa enam tänasel päeval muuta. See “kinnine mõtteviis” viib meid täiskasvanutena riskide vältimiseni, mis tihti tähendab õppimise ja enesearendamise vältimist. See pärsib heaks juhiks õppimist. Õnneks on see vaid “mõtteviis” ja seda annab muuta. Lülitumine “kinnisest” ümber “kasvavaks” mõtteviisiks omab uskumatut kasumlikku efekti, Dwecki mitmete aastaste uuringute põhjal sel teemal.
Kolmas järeldus on see, mis võib sind üllatada – Donald Trump’i tõus Vabariiklaste kandidaatide etteotsa demonstreerib Zenger/Folkman’i printsiipe üsna selgelt. Olenemata, kas sa nõustud tema lähenemisega või mitte (mina ei nõustu), on ta selgelt kogunud järgijaid demonstreerides mitmeid tugevusi isegi kui tal on ilmselgeid nõrkusi. Kui vaadata läbi Zenger/Folkman’i leidude, siis tema edu pole üldse üllatav (isegi kui see on ekstreemne näide).
Vali enesearendamise tee
Nendest järeldustest on esimene see, mille osas me saame kõige rohkem miskit ette võtta – efektiivsed juhid pööravad tähelepanu enesearendamisele. See tähendab, et efektiivsed juhid peavad ka esmalt suurendama oma eneseteadlikkust. Rohke uuring näitab nii eneseteadlikkuse kui ka enesearengu tähtsust efektiivse juhtimise juures. Siin on mõned soovitused, mis aitavad sind sinu arengu juures:
1. Võta plaani teha üks või enam testi, mis mõõdavad juhile tähtsaid omadusi – iseloom, väärtused, tugevused, juhtimisstiil. See tagasiside on asendamatu. Iga test mitte ainult ei aita sul mõista oma omadusi, väärtusi, tugevusi ja stiili (kui ka pimekohti), vaid see annab ka kasuliku mudeli arusaamaks nendest, kes sinust teisiti mõtlevad.
2. Ole vastu “paranda oma puudused” mõtteviisile. Ma ei väida, et sa saad ignoreerida oma esituste probleeme – kui sul on silmapaistev viga, siis sa pead seda parandama.
Ma tahan öelda, et sul on parem kasutada oma aega mõtlemaks välja, mida sa erakordselt hästi teed ja suunata rohkem energiat selles ühes või kahes asjas paremaks saamisele.
3. Võta plaani palgata treener, kui sul pole seda juba. Hästi treenitud juhtimise õpetaja võib anda dramaatilise muutuse sinu pürgimusele oma tugevusi arendada.
4. Tööta korraga ainult ühe tugevuse kallal. Paljud juristid, kellega ma olen koos töötanud püüavad “ookeani keema ajada” – nad teevad kurnava nimekirja kõikidest aladest, kus tahavad areneda ja siis võtavad oma missiooniks neid kõiki korraga paremaks muuta. See on ebaõnnestumise valem. Tugevad asitõendid näitavad, et inimesed, kes keskenduvad ainult ühele eneseparanduse eesmärgile korraga, saavutavad sellega kõige rohkem edu.
5. Sea selge ja realistlik eesmärk. Sinu eesmärk peaks olema konkreetne, kindel ja mõõdetav, et sa saaksid näha oma progressi. Sõltumatu kolmas osapool, kellele sa kirjeldad oma eesmärki, peaks saama pealt vaadata sinu käitumist ja kergelt märkama, kas sa oled teatud verstapostini jõudnud või mitte.
6. Leia viis saada tagasisidet oma arengu kohta eesmärgini jõudmisel.
7. Seo oma arengu eesmärk veel tähtsama tulemusega – millegagi, mis sulle isiklikult oluline on. Kui eesmärgid on seotud isiklikult tähtsate tulemustega, siis on nende saavutamine tõenäolisem.
8. Lõpuks, ole valmis laskma oma juhtimisoskust regulaarselt hinnata 360-kraadise uuringu alusel, s.t. lase mitmel osapoolel (parneritel, kolleegidel jne) teha hinnangud sinu soorituse kohta.
Sul võivad olla loomulikud tugevused, mis viisid sind esialgu juhtivale kohale, aga kui arendad neid tugevusi, siis sa kindlasti tõstad oma efektiivsust juhina.
Ilmus algselt lawyerbrainblog.com lehel
Antud artikkel toetab väga minu mõtteid juhtimise osas. Hea lugemine 🙂
Tundus asjalik jep, seepärast tõlkisimegi. Proovime edaspidi veidi rohkem ettevõtjale, juhile ja muidu tööalaselt professionaalsele inimesele kasulikku sisu tuua, puhtalt eluhäkid hakkaksidki korduma ja endal ka nii huvitav lugeda ei ole.