10 nõuannet, mis aitavad sul kodus efektiivsemalt tööd teha
31. mai 2016
Rahaasjad
Rahaasjad Eluhäkid
Enimloetud artiklid
- Madise juuli-august 2023 kokkuvõte 06.09.2023 13:40
- Teekond kahemiljonise investeerimisportfellini 11.01.2022 22:58
- Madise juuni 2023 kokkuvõte 14.07.2023 12:57
- Madise mai 2023 kokkuvõte 05.06.2023 23:58
- Riistvara vs tarkvara startupid: müüdid ja tegelikkus 13.07.2023 16:55
Viimased artiklid
- Madise juuli-august 2023 kokkuvõte 06.09.2023
- Madise juuni 2023 kokkuvõte 14.07.2023
- Riistvara vs tarkvara startupid: müüdid ja tegelikkus 13.07.2023
- Tulevikutööstus - järgmine buum? 27.06.2023
- Madise mai 2023 kokkuvõte 05.06.2023
Kas sa oled kodus töötamise ekspert? Siis oled, kui lased käiku need 10 lihtsat nippi oma igapäevase rutiini puhul.
Kodus töötades tõhus olla on vahel keeruline. Leidub palju tähelepanu hajutajaid, sul lasub vähem vastutust ja suhtlust võrreldes kontoris töötamisega. Aga see ei tähenda, et see oleks võimatu. On palju viise igas asukohas produktiivselt töötamiseks.
Olenemata kas sa töötad kodus iga päev, mõned päevad nädalas või pead haigusest paranemise ajal kodus tööd tegema, aitavad need nõuanded sul oma töötundidest maksimumi võtta. Sa ei suuda uskuda, kui palju päeva jooksul tehtud saad!
1. Püsi regulaarsete töötundide juures
See on esimene samm kindlustamaks kodus töötades produktiivsuse püsimist. On ahvatlev anda endale alustamise, pauside ja lõpetamise suhtes täielik painduvus. Aga sa teed endale karuteene, kui ei hoia vähemalt mingil määral järjepidevust. Endale kindlate tundide seadmisega oled iseenda ja oma ülemuse ees vastutav. See suurendab tõenäosust kogu töö tehtud saada ja teeb sinuga ühenduse saamise lihtsamaks.
Siin on tähtsad tegurid, millega arvestada, kui sa sead endale kodust töögraafikut:
Millal su ülemus vajab, et oleksid kättesaadav
Suhtlus sinu töökaaslaste ja klientidega
Aeg päeva jooksul, mil oled kõige produktiivsem
See ei tähenda, et sa pead iga päev üheksast viieni töötama. Sa peaksid tegema tööd nendel aegadel, mil oled kõige produktiivsem. Siiski on hea mõte välja uurida, millal su ülemus vajab, et sa tööl oleksid. Näiteks võib olla oluline, et sa igal hommikul oma e-maile kontrolliksid, või oleksid lõunal telefonitsi kättesaadav. Muus osas vali need hetked, millal sa ilmselt kõige rohkem tööd tehtud saad. Ütle need ajad edasi kõigile, kellel võib olla vajadust sinuga ühendust saada ning oledki teel produktiivsete, järjepidevate tööpäevade poole.
2. Hoia töö- ja isiklik aeg eraldi
Sama tähtis nagu teha lubatud ajal tööd on anda endale lubatud vaba aeg. Ära venita tööpäeva planeeritust palju pikemaks, muidu riskid läbipõlemisega.
Hoides tööaega eraldi isiklikust, saad tööd tehes produktiivsena püsida ja vähendada stressi vabal ajal. Samamoodi nagu sa oma töögraafikut seadsid, planeeri ja vahenda teistega aega, mil sa ei saa tööd teha. Näiteks, kui sulle meeldib õhtupoolikuid veeta perega, siis anna kolleegidele teada, et ei saa sel ajal tööd teha. Ning jää truuks sellele kokkuleppele!
3. Planeeri oma töövoogu
Üks kindel viis produktiivsena püsida on tark tööpäeva planeerimine. Enne kui üldse tööga pihta hakkad, ole kindel, et sa tead selle päeva prioriteete, eeldatavat ajakulu ning mille kallal töötada, kui aega peaks üle jääma.
Abiks võib olla enne magamaminekut mõned minutid võtta järgmise päeva plaani koostamiseks. Sa võid avastada, et magad paremini, kui planeerimise stressi enam kaelas pole. Kui aga leiad, et planeerimine enne uinumist hoiab sind hoopis ärkvel, siis proovi plaani koostada hommikusöögi või trenni ajal enne tööd.
Planeerides pea meeles järgmist:
Esmalt tee kõrgeima prioriteediga ülesanded
Planeeri oma päev enda tsüklite järgi – tee kõige raskem töö siis, kui sul on päevas kõige rohkem energiat.
Planeeri endale autasusid ja pause päeva jooksul
4. Tee päev osadeks
Kui sa järgisid eelmist punkti, siis on sul juba päeva peale pausid ära jaotatud. Lahku nende pauside ajal oma laua tagant – mine värske õhu kätte, söö tervislikku vahepale ja kui võimalik, siis räägi kellegagi. Kõik need tegevused aitavad sul end taastada, panevad vere voolama ja kindlustavad su valmisoleku järgmiste ülesannete kallale asuma.
Proovi ette planeerida, mida sa oma pauside ajal teed, et sul oleks mida oodata. Vaata ainult, et sa teaksid, kui kaua sul pausi peale aega kulub, vältimaks liigset tähelepanu hajumist. Kümme kuni 30 minutit on hea lühemate pauside jaoks ja tund-kaks sobib lõunasöögiks.
5. Riietu nagu sa oleksid tööl
Isegi kui sa ei suhtle terve päeva jooksul kellegagi, on oluline edukalt riietuda. Selle alla käib ka pesemine ja hambapesu. See ütleb sinu ajule teada, et on töötamiseks, mitte lõõgastumiseks ning annab sulle palju rohkem energiat. Dressipüksid ja t-särk võivad olla palju mugavamad, aga sa tunned end siis ka loiuma-, unisema-, või motiveerimatuna.
See on ka hea võimalus uuele riietusele proovi teha – riskivabalt!
Kui sul on raskusi motiveerida end hommikul ettevalmistuma, siis proovi õhtul riietus valmis panna või planeeri päeva peale mõni väljaskäik, seega peaksid niikuinii riidesse panema.
6. Loo endale kodukontor
Võib olla ahvatlev töötada diivanil, tugitoolis või lausa voodis, aga see võib halvasti mõjuda sinu produktiivsusele. Proovi alati ühes teatud ruumis või kindla laua-, tooli taga töötada, et anda ajule märku, et on töö- mitte lõõgastumisaeg.
Sa ilmselt tunned end siis teadvuslikumana, enesekindlamana ja organiseeritunumana. Sea endale laud üles sinna, kus sa tavaliselt töötad. Muretse endale mugav tool, ruumikas laud ja kindlad töövahendid. Tee see koht omanäoliseks. Sa veedad seal palju aega!
7. Toakaaslased pole lubatud
Kodus efektiivselt töötamise puhul on kõige olulisem piiride seadmine, nagu me juba varem oleme selgitanud. See tähendab ka lastele, loomadele, elukaaslasele või korterikaaslastele piiride seadmist. Julgusta neid sind rahule jätma kuniks sa tööd teed, et saaksid keskenduda.
Proovi teha piirangud sõbralikuks ja mänguliseks, aga vaata, et sa neist kinni pead. Üks lõbus idee on teha uksele silt, mis näitab kas sa teed tööd või ei.
8. Ole iseenda koristaja
Erinevalt kontoris töötamisele, pole sul koristajat, kes sinu järelt kõik korda teeks, seega pead sa seda ise tegema. Oma kodukontori puhtana hoidmine aitab sul püsida fookuses, olla organiseeritud ja produktiivne. Isegi kui sind ei häiri segamini laud, siis korra hoidmine aitab kindlustada, et ükski tähtis asi ei läheks kaduma või jääks tähelepanuta.
Tegelikult läheb see nõuanne kodukontorist kaugemale. Sassis kodu võib tekitada sinus tahet asju koristamise kasuks edasi lükata – mis on halb sinu produktiivsusele.
Endale nädalase koristusgraafiku seadmine aitab sul vältida ahvatlust keset tööaega koristada. Pane kindlasti regulaarse kodukontori koristamise ajad oma plaanidesse!
9. Inspireeri ennast
Üks hea eelis kodus töötamise juures on see, et sa ei saa segada oma töökaaslasi. Lase käia ja pane oma lemmikmuusika uhkusega üürgama, kui see paneb sind tegutsema. Või proovi mõnda rahustavamat meloodiat, näiteks loodushelid, instrumentaalmuusika või lihtsalt akna avamine, et õuest tulevaid helisid sisse lasta. Kui sa teed korduvaid ülesandeid, siis võib lausa mõni audiobook või podcast sind tegevuses hoida.
Proovi erinevaid asju, et leida endale sobiv.
10. Püsi asjadega kursis
Üks parimaid asju kontoris töötamise juures on võimalus teha koostööd ja sotsialiseeruda. Sa ei pea neist ilma jääma kodus töötamise pärast. Proovi oma töökaaslastega paar korda nädalas ühendust saada, kas siis e-maili teel, telefonitsi või suisa näost-näkku.
Vaata, et sa oleksid aktiivne nii isiklikul kui professionaalsel tasemel. Sa saad teha seda vähese ajakuluga – lihtsalt jaga kõige tähtsamaid asju ja julgusta oma töökaaslasi sama tegema.
Kui sa suudad selgeks saada need 10 nõuannet, siis saab sinust õige pea kodus töötamise võlur. Sa võid isegi avastada, et kodus töötatud päevad on sinu produktiivseimad!
Ilmus algselt Lifehack.org lehel: Kodus töötamine