9 nõuannet kuidas palka juurde küsida – ja seda saada
3. mai 2016
Rahaasjad
Rahaasjad Eluhäkid
Enimloetud artiklid
- Madise juuli-august 2023 kokkuvõte 06.09.2023 13:40
- Teekond kahemiljonise investeerimisportfellini 11.01.2022 22:58
- Madise juuni 2023 kokkuvõte 14.07.2023 12:57
- Madise mai 2023 kokkuvõte 05.06.2023 23:58
- Riistvara vs tarkvara startupid: müüdid ja tegelikkus 13.07.2023 16:55
Viimased artiklid
- Madise juuli-august 2023 kokkuvõte 06.09.2023
- Madise juuni 2023 kokkuvõte 14.07.2023
- Riistvara vs tarkvara startupid: müüdid ja tegelikkus 13.07.2023
- Tulevikutööstus - järgmine buum? 27.06.2023
- Madise mai 2023 kokkuvõte 05.06.2023
Enamik töötajaid pelgavad palka juurde küsida, sest nad muretsevad eitava vastuse pärast.
“Nad võivad tunda, et tööandja vaatab neid teisiti, kui nad liiga varakult palgatõusu küsivad või, et neist jääb liiga ahne mulje,” ütleb Adam Ochstein, StratEx Partners’i asutaja ja tegevdirektor. Paljud inimesed jätavad raha lihtsalt vedelema, sest nad kardavad liigselt küsida teenitud palka.
Siin on 9 nõuannet palgatõusu küsimiseks:
1. Ära eelda seda.
Ochsteini sõnul on suurim viga, kui töötaja eeldab, et väärib palgatõusu, sest on firmas pikka aega töötanud. “Sul peab olema tugev põhjendus palgatõusu välja teenimiseks.”
2. Tule vestlusele ettevalmistunult.
Töötaja peab olema ettevalmistunud tõestustega, kuidas ta otseselt ettevõtte kasumlikkust tõstab või millega kaotusi vähendab, ütleb Ochstein. “Nad peavad lahti seletama need töökohustused, mille jaoks neid palgati ning põhjendama kuidas nad on ületanud neid kohustusi peale tööle asumist või peale viimast edutamist.” Põhiline on koosolekule kaasa võtta midagi mõõdetavat ja võrreldavat.
3. Seleta, kuidas sa oled ettevõttele mitte finantsiliselt kasulik olnud.
Kui sul pole tulupõhine roll, siis selgita kuidas sa oled ettevõtte edendamisele kaasa aidanud. “Kas on olnud mõni protsess või menetlused, mis sina oled paika pannud? Need tuleks võik välja tuua,” seletab Ochstein. “Sa pead olema valmis vastama juhataja küsimustele: “Lisaks sellele, et olete siin kaks aastat töötanud, miks ma peaksin teile selle töö eest rohkem maksma?”
4. Tunne turgu.
Kui oled veendunud oma tugevas argumendis, siis pead püsima küsitava summa suhtes realistlik. ” See tähendab turu-uuringu tegemist, nägemaks palju teised selle ala töötajad teenivad. Leidub mitmeid interneti lehekülgi, mis aitavad eeldatavat palka arvutada.”
5. Ära aruta töökaaslastega.
Töötajad ei tohiks kunagi küsida üksteise palku või kas ja millal seda tõsteti, ütleb Ochstein. “Lisaks ei tohi kunagi argumendina kasutada teise töötaja palgatõusu, kui küsitakse, miks sina sina palgatõusu väärid.”
6. Tea, millal küsida.
Ära kunagi küsi palka juurde kohe peale head saavutust (ega ka peale halba). “Mitte peale halba ilmselgetel põhjustel, aga mitte peale head, sest tööandjale võib jääda mulje, et sa olid vaid potentsiaalse palgatõusu pärast motiveeritud, mitte lihtsalt tubli töötaja,” seletab Ochstein. “Parim oleks oodata kuu-kaks peale suurt saavutust, et see oleks juhatajal veel selgelt meeles.”
7. Tee kindlaks, kas su ettevõte saab sulle hetkel rohkem maksta.
Sa ei tohiks oma juhataja jutule minna ajal, mil ettevõte ise ei teeni kasumit või peale suure kliendi kaotust, isegi kui sinul isiklikult oli mingi võit. “Teiselt küljest on just hea aeg palka juurde küsida, kui ettevõtte on leidnud uue suure kliendi ning otsib töötjaid selle haldamiseks. Töötaja peaks just sellisel hetkel andma juhatusele teada, et ta pole ülekoormatud ning tahaks rohkem kohustusi ja võiks suurendada pigem tema rolli, kui uusi töötjaid juurde palgata.”
8. Ära tähtsusta ainult ennast.
Palka juurde küsides ära jäta muljet, et see puudutab vaid sind, kasutades vestluses sõnu “mina” ja “mulle”. “Alati tuleks isiklik tulemus seostada osakonna eesmärkidega ja seejärel üldiste ettevõtte eesmärkidega ning kuidas sinu teod on otseselt kõiki neist mõjutanud,” ütleb Ochstein.
9. Ole “ei” kuulmiseks valmis.
Töötajad peaksid alati vältima enese kaitsmist, kui nende soov tagasi lükatakse. “Selle asemel, et välja tormata ning ettevõtet laimata, küsi kuidas saab palgatõusu saavutada kolme, kuue või kümne kuu pärast,” ütleb Ohcstein.
Ilmus algselt Business Insideris: Palgatõus