5 asja, mille tegemise peaksid lõpetama, et olla produktiivsem (2)
28. apr. 2016
Rahaasjad
Rahaasjad Eluhäkid
Enimloetud artiklid
- Mullidesse suruda või taastumisse investeerida? 29.05.2023 22:04
- Ampler saneerimisel 23.05.2023 19:49
- Madise mai 2023 kokkuvõte 05.06.2023 23:58
- Madise aprill 2023 kokkuvõte 13.05.2023 12:41
- Grab2Go IPO 06.05.2023 17:54
Viimased artiklid
- Madise mai 2023 kokkuvõte 05.06.2023
- Mullidesse suruda või taastumisse investeerida? 29.05.2023
- Ampler saneerimisel 23.05.2023
- Madise aprill 2023 kokkuvõte 13.05.2023
- Grab2Go IPO 06.05.2023
Kõigil meil on palju teha, aga vähe aega. Elutempo üha kiireneb, üle 5 sekundi ootamine muudab inimesed juba kannatamatuks. Jääb tunne, et meil on tohutu kogus asju teha. Tuleb sellele tähtsale emailile vastata, projekt lõpetada ning muidugi pere ja sõpradega aega veeta (kui selleks jääbki enam aega).
Mida rohkem on meil teha, seda ärevamaks muutume. Ma olen märganud, et koormatud inimesed tegutsevad tihti ülesannetega, mis nende arvates tuleb ära teha, kuid annavad tegelikkuses vastulöögi. Ma olen suutnud oma elus need harjumused välja pookida ning asendada parematega.
Siin on mõningad asjad, mille tegemise sa peaksid lõpetama, kui tahad rohkem tehtud saada:
1. Proovid kõike korraga teha
Oled sa näinud inimesi, kes on omadega täisti läbi? Nad kisuvad oma juukseid, jooksevad ühest kohast teise ja neil on vaevu aega hingata. Nad justkui üritaks teha kõike ja sattuvad paanikasse. Varem ma arvasin, et sellised inimesed said rohkem tehtud. Siis ma nägin nende tulemusi ja mõistsin, et kõige korraga tegemine takistab sind üldse midagi hästi tegemast.
Kõige korraga tegemine näitab otsustusvõimetust, mitte ambitsiooni. Kui sa tahad milleski osavaks saada, siis pead teistest võimalustest loobuma – vähemalt sel hetkel. Näiteks Serena Williams on huvitatud moest ja tal on oma riidebränd. Alguses suunas ta kogu oma energia parimaks naistennisistiks pürgimisele. Alles hiljem hakkas ta moega tegelema.
Valluta esmalt üks ala, hiljem jõuad laieneda küll.
2. Iga pisiasja kontrollimine, mikromanageerimine
Iga asja mikrotasemel kontrollimine on perfektsionistide tavaline probleem. Nad vajavad, et kõik oleks nende tahtmise kohaselt tehtud. Nad kahtlevad teiste töös ning püüavad teha asju, mis võiks vabalt kellegi teise poolt teostatavad olla.
Kõige hullem osa selle juures on see, et teised inimesed tunnevad end lämmatatuna ja halvasti, sest nende tööd ei austata. Iga detaili üle vaatamise asemel püüa keskenduda suurele plaanile. Lase rakmed lõdvemaks ja anna teistele otsustusõigust (teatud piirini). See on sinu heaolule ja tervisele parem.
Kui sa õpid mõningatest asjadest loobuma, siis leiad, et suudad rohkemaid eesmärke saavutada.
3. Pealiskaudne tegutsemine
Mäletad kui kooli ajal oli vaja klassi jaoks presentatsiooni ette valmistada. Alati leidus keegi, kes ütles “lebo, teeme käbe ära!” Ilmselt see inimene ei olnud klassis kõige edukam. Isegi kui oli, siis ta ei teinud seda tegelikult lennult.
Kõrgete saavutustega inimesed on proaktiivsed mitte reaktiivsed. Nad valmistuvad pikalt ette ja harjutavad igapäevaselt, et nende esitlus oleks veatu. Mulle meeldib eelmisel õhtul järgmiseks päevaks ette valmistuda. Sedasi püsin organiseeritud ja rahulikuna, isegi kui olukord on ärev.
Kui sa tahad hiilata, siis ära tee asju käigu pealt. Harjuta hoopis
4. Ei jäta endale vaba aega
On väga levinud vale arusaam, et edukad inimesed töötavad vahetpidamata. Neil pole aega lõbustuste ja mängude jaoks. See on tõest väga kaugel. Loomingulised inimesed ja innovaatorid vajavad tihti vaba aega. Võttes puhkamiseks aega, saavad nad mõtiskleda eesseisvate takistuste üle ning näha neid teise nurga alt.
Arianna Huffington ütleb, et magamine on edu saladus. Tihti me arvame, et peaksime uhkust tundma, kui meil ei jää puhkamiseks üldse aega. Tegelikult peaksime just rohkem magama, et uut energiat ammutada, muutuda õnnelikumaks ja rohkem tehtud saada.
Kui sa tahad tunda end värskema- ja loovamana, siis võta tööst väike paus.
5. Lõunasöögist loobumine
Üks sõber uhkustas mulle, kuidas ta 18 tundi järjest tööd tegi. Ta tunnistas, et tihti ta unustab süüa, sest tal on nii kiire. Samas, üks teine sõber magab piisavalt ja teeb oma toidud ise. Tal on rohkem aega ja energiat hobideks. Arva kumb neist läbi põles?
Söögikordade vahele jätmine langetab sinu energiataset ja keskendumisvõimet. Seega suudad sa iga tunniga järest vähem tööd teha. Lisaks tekitab see isu rämpstoidu ja maiustuste järele.
Mina leian, et lõunasöögi varasem ettevalmistamine aitab mul päeva õigesti sättida, et ma ei peaks kiiruga millegi ebatervislikuga oma nälga rahuldama. Siis on mul ka üks mure vähem.
Ilmus algselt Lifehack.org lehel: 5 kahjulikku asja
FacebookLinked In
Kas ise ka kirjutad mõne artikli või ainult tõlgid?
Esialgu meil on tõesti küllaltki suur osa tõlkelugudel, aga ilmub ka saidi blogijate omaloomingut. Eesmärk on tulevikus oma sisu rohkem tootma hakata, aga esialgu oleks olematu lugejabaasi pealt kohe mitme asjaliku ajakirjaniku palkamine küllaltki riskantne tegevus. Seda enam, et eluhäkke Eestis ükski ajakirjanik Postimehes ja Äripäevas ilmuvate artiklite järgi pole ka väga ise koostanud, neil on enamuses samuti tõlkeartiklid. Polegi otseselt kedagi võtta selle ala peale. Tehes õpime ise ka ja küll hakkame ise ka kirjutama omaloomingut.