8 kasulikku harjumust
27. apr. 2016
Rahaasjad
Rahaasjad Eluhäkid
Enimloetud artiklid
- Madise juuli-august 2023 kokkuvõte 06.09.2023 13:40
- Teekond kahemiljonise investeerimisportfellini 11.01.2022 22:58
- Madise juuni 2023 kokkuvõte 14.07.2023 12:57
- Madise mai 2023 kokkuvõte 05.06.2023 23:58
- Riistvara vs tarkvara startupid: müüdid ja tegelikkus 13.07.2023 16:55
Viimased artiklid
- Madise juuli-august 2023 kokkuvõte 06.09.2023
- Madise juuni 2023 kokkuvõte 14.07.2023
- Riistvara vs tarkvara startupid: müüdid ja tegelikkus 13.07.2023
- Tulevikutööstus - järgmine buum? 27.06.2023
- Madise mai 2023 kokkuvõte 05.06.2023
Me kõik oleme suutelised õppima elumuutvat oskust mitte ainult selle aastaga, vaid juba järgmise kuue kuuga. Elumuutva all pean ma silmas miskit, mis mõjutab tulevikku
positiivselt. Isegi, kui sa seda täna veel ette ei kujuta. On oskusi, millest saame kohest kasu ning oskusi, mille mõju avaldub, siis kui me seda oodatagi ei oska.
Selles artiklis jagame kuue kuuga õpitavaid elumuutvaid oskusi, kus neid õppida ning kuidas juba täna algust teha.
1. Kiirlugemine
Bill Gates on täheldanud, et kui tal oleks üks supervõime, siis see oleks oskus kiiremini lugeda. Bill ja ülejäänud ülirikkad mõistavad, et teadmistes peitub võim. Suutlikkus raamatutest, artiklitest ja raportitest infot kiiremini omistada aitab meil kiiremini õppida ning seega kiirendab igat aspekti meie elus.
Kus õppida: Kiirlugemine muutub järjest populaarsemaks. Internetis on mitmeid erinevaid tarkvarasid, osad lausa tasuta saadaval; Speader, Zap Reader jpm. Lisaks võid õppida kasutama Spritzletit, mis võimaldab brauseri laiendusega sul internetis artikleid kiiremini lugeda.
2. Avalik kõnepidamine
Uuringud on näidanud, et inimesed kardavad avalikku rääkimist rohkem, kui surma. On midagi tohutult hirmuäratavat enda paljastamises tosinate või sadade inimeste ees. Siis oled sa kõige haavatavam, aga õppimine avalikult rääkima on elumuutev.
Warren Buffett on andnud nõu hiljutistele lõpetajatele, et põhiline alus edu saavutamiseks on avaliku rääkimise oskus. Kõik alates kommunikatsioonist, enesekindlusest ja müügioskustest areneb kui sa omandad avaliku rääkimise oskusi.
Kus õpppida: Õnneks leidub kogukondi nagu Toastmasters, mis korraldab kohalikke kokkusaamisi üle maailma (ka Eestis). Seal leidub nii algajaid, kui ka hämmastavaid kõnepidajaid, kes tahavad järgmisele tasemele areneda. Uuri nende lehekülge siit https://www.toastmasters.org/
3. Hispaania keel (Eestis pigem vene keel)
Olles räägitavuselt kolmas keel maailmas, võimaldab hispaania keele õppimine sul jõuda üle 500 miljoni inimeseni üle maailma. Ükskõik, kus sa elad, hispaania keele oskus muutub järjest olulisemaks. Hispaania elanikkond ja majandus levib kiiresti üle maailma. USA-s moodustavad hispaanlased juba üle 30% elanikkonast.
Lisaks on hispaania keel üks lihtsamini õpitavaid. Loomulikult oleks mandariini keel samuti tähtis, aga seda on uskumatult raske õppida. Kui me mõõdaksime tähtsuse ja õppimisele kuluva aja taset, siis hispaania keel on nimekirjas esimene.
Peamine põhjus miks inimesed ei jõua ladusale võõrkeeleoskusele on vale meetodi kasutamine ning ajapuudus. Selles tasuta kursuses, kuidas õppida ära uus keel 90-ne päevaga (http://www.rypeapp.com/how-to-learn-a-new-language/) on kasutatud tõestatud võtteid kõige paremaks õppimiseks.
Selgub, et inimesed omistavad ainult 5% loengutest õpitust, 10% raamatutest, 20% äppidest (visuaalselt) ja 90% vahetust kokkupuutest. Aga kuidas enamik meist võõrkeelt õpib? Keeltekoolis, raamatutest, äppidest jms, mis ei paku päriselu kokkupuudet, mida aju vajab kiiremaks õppimiseks.
Kust algust teha: Kui sa tahad kõige efektiivsemat moodust, siis päriselu suhtlus on parim viis õppida. Leidub suurepäraseid veebilehti nagu Rype http://www.rypeapp.com/ mis pakub õpet ajanappuses inimestele ja toob otsese suhtluse sinu ekraanile. Rype’is saad võta nii palju tunde kui tahad, sulle sobival ajal.
Meile eestlastele on sama oluline vene keele oskus!
4. Raamatupidamine
Kui sa mõtled alustada oma äriga (ettevõttega?), siis raamatupidamine on üks peamisi elemente edu saavutamisel. Sa ei pea olema ekspert, kuid peaksid mõistma põhitõdesid.
Seda oskust saab kasutada ka isiklike finantsidega (rahaasjadega?), jõudmaks oma rahaliste eesmärkideni ja omamaks suuremat kontrolli enda elu üle.
Kust algust teha: Ära muretse, kui sa ei õppinud koolis raamatupidamist. Sa võid end kas ise raamatute abil õpetada või ühineda mõne kursusega.
5. Microsoft Excel
Enamik ilmselt omab põhiarusaamu Microsoft Exceli tabelist. See on küll hea algus, aga tegelikult on seal nii palju võimsaid peidetud funktsioone, mis su elu lihtsamaks teeksid.
Exceli tundmine annab ka töö otsimisel hea eelise, sest paljud ettevõtted toetuvad mitmes mõttes Excelile.
Kust õppimisega alustada: Tänu Exceli populaarsusele on võimalik leida internetist tuhandeid tasuta videoid ja ressursse, kust õppida. Uuri Excel Exposure, Lynda ja Excel with Business.
6. Blogimine/Vlogimine
Blogimine on võimas abivahend, kui sa tahad levitada oma ideid, püstitada oma brändi või kasvatada oma ettevõtet. Blogimine on muutunud ääretult populaarseks ja nüüdseks kirjutatakse umbes kaks miljonit blogipostitust päevas.
Kust õppimisega alustada: Igaüks või blogimisega juba täna algust teha. Sul läheb vaja vaid sisujuhtimise (content-management?) süsteemi, näiteks WordPress, mis on tasuta. Mina isiklikult arvan, et parim viis õppimiseks on lihtsalt kirjutamisega algust teha. Leidub erinevaid viise oma blogi edendamiseks, aga parim on siiski hea sisu.
7. Jõutreening
Jah, jõutreening on oskus. Kui sa tahad vaid algteadmisi omandada, siis ei võta nii kaua aega, kui võõrkeele selgeks saamine.
Me ei luba, et sa saad endale Arnold Schwarzenegger’i keha, aga kui sa õpid õigesti treenima, siis näed eesmärgist olenemata, kiiremaid tulemusi. Tegeledes asjaga, mis toob kaasa füüsilise koormuse, pead lähenema kindlasti ettevaatlikusega.
Kust õppimisega alustada: Paljud kulturistid jagavad oma saladusi tasuta Youtube’is. Uuri alustuseks näiteks Bodybuilding.com’i Youtube’i kanalit.
8. Foto ja video redigeerimine
Selles digitaalses maailmas Youtube’i, Instagrami ja Facebookiga, pole meil pääsu fotodest ja videotest. Järjest vähem jagatakse sotsiaalmeedias teksti ja aina enam redigeerituid fotosid ja videoid.
Kust õppimisega alustada: Piltide muutmiseks saad kasutada Photoshopi. Videote jaoks näiteks iMovie või Final Cut Pro. Pea meeles, leidub tosinaid redigeerimise tarkvara tööriistu fotode ja videote muutmiseks, aga kõige tähtsamad on siiski sinu oskused.
Uuri õpetlikke lehekülgi nagu CreativeLive või Skillshare, kus saab õppida ekspertidelt kuidas kõige paremini kasutada disaini või tarkavara tööriistu.
Ilmus algselt Lifehack.org lehel: 10 elumuutvat oskust