Arvamuslugu – Noored, nende karjäärivõimalused ja minu kogemus
26. apr. 2016
Tauri Taimre
Service Check asutaja Ettevõtlus
Enimloetud artiklid
- Madise veebruar 2023 kokkuvõte 07.03.2023 19:13
- Ampleri-Kõu tehingu selgitus 12.02.2023 11:44
- Madise jaanuar 2023 kokkuvõte 15.02.2023 17:52
- Madise november 2022 kokkuvõte 08.12.2022 15:26
- Madise aasta 2022 kokkuvõte 13.01.2023 15:40
Viimased artiklid
- Madise veebruar 2023 kokkuvõte 07.03.2023
- Madise jaanuar 2023 kokkuvõte 15.02.2023
- Ampleri-Kõu tehingu selgitus 12.02.2023
- Madise aasta 2022 kokkuvõte 13.01.2023
- Madise november 2022 kokkuvõte 08.12.2022
Leidsin Rahaasjade foorumit sirvides väga põneva artikli, mille Rahaasjade üks asutajatest, Madis, vabasse teemasse ka postitas. Leiad selle siit: http://www.aripaev.ee/arvamused/2016/04/18/noored-panevad-majanduse-kasvama. See kutsus mind kohe kirjutama blogipostituse antud teemal.
Minu arvates on tegu väga hea artikliga ja ühe tõsise probleemiga Eesti ühiskonnas. Neli aastat tagasi, kui ajateenistuse lõpetasin, üritasin leida endale väljakutsuvat tööd. Tol ajal puudus minu ettevõttel veel järjepidev tegevus, kolleeg viibis Hiinas vahetusüliõpilasena ning mu vanemad survestasid mind nn päristöö otsimisega. Olin ametlikult töötu ja justnagu kohustuslikus korras otsisin tööd, kuna suur osa minu tutvusringkonnast materdas ettevõtluse mõtte maha ja seetõttu tundus ettevõtte käima saamine ka mulle veidi nn mission impossible.
Tööotsingud möödusid mul väga raskelt. Olin bakalaureusekraadiga majandusteadlane ja ligi aasta aega pärast ülikooli kaitseväes aega teeninud. Mul oli küll varasem töökogemus müügi valdkonnas (töötasin keskkooli ja ülikooli ajal tooteesitlejana) ja olin läbinud ka raamatupidamise valdkonnas praktika, kuid töövestlustele ma tihti ei saanud. Pea kõikjal oli kandideerimise eeldusena märgitud vähemalt 5-aastane erialane töökogemus. Just see tekitas minus palju küsimusi – kui ma just olen lõpetanud ülikooli, kuidas mul saab olla 5-aastane varasem töökogemus? Kui ma ei jõudnud isegi nii kaugele, et end intervjuul tõestada, siis kuidas ma üldse sellise töökogemuse veel saan? See tundus ja tundub siiani olevat justnagu surnud ring, millest välja saada on raske. Kui Eesti enamik ülikoole annavad akadeemilise hariduse ning praktika läbimine ei ole tihtipeale kohustuslik, siis ka korralikku töökogemust enda valdkonnas saada on keeruline. Tean siiani tuttavaid, kes on töö leidmisega pärast ülikooli kas hetkel raskustes või on seda varasemalt olnud.
Minul õnnestus aga oma ettevõte käima saada ja seetõttu sain sellest ringist ka välja. Hetkel on minu meeskonnaliikmete keskmine vanus 27 aastat. Meil on tiimis väga toredad inimesed, kes teevad oma tööd tõsiselt hästi ning samuti on meil tekkinud ka mõnus sünergia. Saame hästi läbi ka tööväliselt – oleme käinud koos kardiga sõitmas, bowlingut mängimas, cable wakeboarding-l end proovile panemas ja palju muud. Arvan, et kui tunned oma kolleege ka väljaspool tööaega, siis see mõjutab meeskonnatööd positiivselt.
Kuidas mina aga töötajaid värban? Traditsiooniliselt kasutan samu kanaleid, mis enamik ettevõtteid – cv.ee, CV Keskus, Facebook jms. Kandideerijatelt ootan lisaks CV-le ka motivatsioonikirja ning olenevalt ametikohast vahel ka mõningatele spetsiifilistele ametikohaga seotud küsimustele vastuseid. Oluline on ennekõike sisemine põlemine, huvi töö vastu ja tahe teha seda tööd. Kui CV ja motivatsioonikirja põhjal tundub kandidaat sobivat, siis järgneb vestlus.
Vestlusel uurin juba täpsemalt inimese kohta – püüan selle raames tunnetada kuidas inimene sobib meie meeskonda, kas tema isikuomadused on sobivad antud ametikohale. Vajadusel teostan veel ühe vooru juba erialastele ülesannetega, et näha, kui hästi ta oskab kasutada üldiseid programme nagu näiteks Excel ning kui täpne on inimene oma tegemistes.
Kutsuksingi siinkohal üles ettevõtete juhte ja omanikke andma rohkem noortele võimalusi enda tõestamiseks. Kasvõi läbi praktikakohtade või osaajalise töö. See võimaldab üpris väikeste kuludega leida enda meeskonda säravaid uusi talente ning nende palgaootused on märgatavalt madalamad kui 10 aastase kogemusega keskealisel inimesel.