Kas märkida LHV ja EfTEN III aktsiaid?
31. märts 2016
Jaak Roosaare
www.roosaare.com Investeerimine
Enimloetud artiklid
- Mullidesse suruda või taastumisse investeerida? 29.05.2023 22:04
- Ampler saneerimisel 23.05.2023 19:49
- Madise mai 2023 kokkuvõte 05.06.2023 23:58
- Madise aprill 2023 kokkuvõte 13.05.2023 12:41
- Grab2Go IPO 06.05.2023 17:54
Viimased artiklid
- Madise mai 2023 kokkuvõte 05.06.2023
- Mullidesse suruda või taastumisse investeerida? 29.05.2023
- Ampler saneerimisel 23.05.2023
- Madise aprill 2023 kokkuvõte 13.05.2023
- Grab2Go IPO 06.05.2023
Kevad on kätte jõudnud ja tundub, et investeerimisbuum ühes sellega. Igapäevaselt saan päris mitu pakkumist rahastada korterite flippimist, uue äri käimalükkamist või midagi muud sellist. Nüüd on siis lisaks võimalus aprillis investeerida taaskord EfTENi kinnisvarafondi ja mais osta LHV aktsiaid. Kas ja miks peaks seda tegema?
Alustame EfTEN-ist. Lähemalt saab lugeda aktsiate emissioonist siit. Kui aasta tagasi kirjutasin, et mul on kinnisvara niigi piisavalt käes, siis nüüd vahepeal veeretasime sõpradega ideed osta endale kamba peale ka mõned äripinnad. Ja nagu eelmisel korral, pean ka seekord nõustuma, et pigem oleks vist ikkagi targem lasta seda äri ajada EfTENi meeskonnal. Eelmisel suvel tõstetud raha eest on fond ostnud kaks ärihoonet Leedus ja raha on alles veel veidi üle miljoni. Seekord pakutakse miljon aktsiat (ehk siis vähem kui eelmine kord kaubaks läks) ja hind on veidi kõrgem – 11,0378 eurot aktsia kohta. Eelmisel korral oli mul üheks suureks piduriks asjaolu, et plaaniti kaasata koos laenuga 100 miljonit ja see ka kohe kiirelt ära investeerida. Tegelikkuses tehti investeeringuid siiski palju vähem. Seekord ollakse samuti pigem rahulikud – ostetakse siis kui on mida osta. Kas siis ikkagi investeerida või mitte? Ütleks nii, et kui soovid enda portfelli ärikinnisvara osa ja Sul ei ole endal raha miljon ja rohkem, siis on see ilmselt hea võimalus. Usun EfTENi meeskonna professionaalsusesse ja ajalugu näitab, et nad liiga uljalt pole riske võtnud. Sümpaatne on ka see, et seekord pääsevad aktsiatele ligi ka LHV kliendid 😉 Ma ise plaanin seekord ehk 1000 aktsiat võtta ja jätta iseseisva ärikinnisvara portfelli ehitamise järgmist kinnisvarakrahhi ootama.
LHV aktsiate IPO on ilmselt selle aasta Eesti investeerimismaastiku kõige oodatum ja kirgi kütvaim sündmus. On seda ju juba aastaid oodatud ja paljud peavad seda Hansapanga taassünniks või siis vähemalt Tallinn OMXi päästeingliks. Olgu, päris heldimuspisarat pole ka põhjust poetada, kuid ma oletan, et see saab olema edukas IPO nii ettevõttele, senistele omanikele kui ka uutele märkijatele. Ehk siis win-win-win. Kui just Kyiosaki kriis kõike ilusaid unistusi vahepeal põhja ei jõua lasta (aga loodame, et muusika ikka mängib veel veidi…).
LHV ise saab läbi eduka IPO kõvasti meediakajastust ja usun, et tugevdab oma positiivset “meie vs nemad” kuvandit veelgi. Kuigi keegi ei keela inimestel osta ka Swedi, SEB või Nordea aktsiad, on seda teinud siiski väga vähesed inimesed. LHV-d võivad märkida aga tuhanded inimesed (sisimas usun, et ehk isegi üle 10 000 inimese). Miks ma nii arvan? Juba ainuüksi Naisinvestorite Klubil on enam kui 3600 liiget, Finantsvabaduse grupis FB-s on enam kui 5000 liiget (ok, osaliselt need kaks kattuvad). RSÕ on soetanud endale enam kui 12 000 inimest. LHV-l on üle 200 000 aktiivse kliendi. Nii, et 10 000+ märkijat tundub täiesti tehtav. Tegelikult on see ju Eesti ühiskonnast endiselt vaid piisake meres.
Jagades 2 miljonit aktsiat 10 000 märkija vahel, saame tulemuseks 200 aktsiat märkija kohta. Ehk siis 1390 eurot. Aga Raivo Hein teatas juba avalikult Äripäeva vahendusel, et tema tahab 100 000 euro eest aktsiaid juurde osta. Ja ma ise võtaks ka mõned juurde (praegu vaatan ja kahetsen, et 2,70 euroga oluliselt rohkem omal ajal neid aktsiaid ei ostnud). Seega ennustan, et see IPO märgitakse rekordiliselt üle ja seda hoolimata hinnast või LHV majanduslikest väljavaadetest (mis muide ei ole ka minu meelest üldse hullud). Sellest tulenevalt on loogiline eeldada, et nõudlus on suurem kui pakkumine ja seega eeldaks ka hinna tõusu. Ja sellest tulenevalt on loogiline käitumine märkida aktsiaid ehk isegi veidi suuremas ulatuses kui tegelikult saada soovid. Mis muidugi omakorda kogu seda mulli veelgi võimendab. Seega lühiajaliselt peaks selle IPO-ga saama teenida küll.
Pikaajaliselt pole mul ka LHV aktsiate vastu midagi. Olgu, Siauliai pank ja mõned teised on odavamad. Ja WF tundub kindlam. Aga kuidagi hea on ikka teada, et minu igakuine intressimakse tuleb mulle endale ringiga tagasi. Ja tegelikult ma imestan, et miks kõik ettevõtted ja inimesed LHV teenuseid Eestis ei kasuta. Mulle meeldib olla LHV klient! Niikaua kuni turul pole olematu teenustasuga Vanguardil põhinevat pensionifondi, on minu meelest LHV-s pensioni kasvatamine ja samal ajal ka aktsiate omamine igati hea kombo. Nii, et kui Tallinna Vee dividendidest saad ära maksta oma vee- ja kommunaaliarved, Tallinna Kaubamaja maksab kinni sinu igapäevase ostukorvi, Tallink tasub puhkereiside eest, siis LHV hakkab edaspidi maksma kodulaenuintressi 😉
Ahjaa, diskleimer ka. Aktsiatesse investeerimisel võib kaotada raha. Halvimal juhul 100% investeeritud rahast!
Algselt ilmus Jaak Roosaare blogis
FacebookLinked In