Kui sul on kodulaen või autoliising, siis on üks pisike number sinu elus olulisem, kui võib-olla arvata oskad – see on 6 kuu euribor. See näiliselt tühine protsendimäär võib muuta sinu igakuist maksekohustust sadadesse eurodesse ulatuva summaga.
Euribor – finantsmaailma pulsilöök
Euribor ehk Euro Interbank Offered Rate pole lihtsalt suvaline number. See on iga päev kell 11 hommikul (Kesk-Euroopa aja järgi) avaldatav Euroopa pankade omavahelise laenamise keskmine intressimäär. Lihtsalt öeldes – see näitab, kui kallis on hetkel raha Euroopa pangandussüsteemis.
Euribori arvutatakse umbes 40 suurima käibe ja kõrgeima krediidireitinguga Euroopa panga andmete põhjal. Ka Eesti Pank osaleb selles “mängus”. See pole mingi suvaliselt välja mõeldud number, vaid päris eluliste tehingute peegeldus.
6 kuu euribor näitab konkreetselt seda intressimäära, millega pangad on nõus üksteisele raha laenama kuueks kuuks. Miks just kuus kuud? See on nagu mugav kesktee – piisavalt pikk, et näha trende, aga piisavalt lühike, et reageerida majandusmuutustele.
Täna, eile ja homme – kuhu 6 kuu euribor liigub?
Kui vaadata värskeid numbreid, siis 13. mail 2025 oli 6 kuu euribor 2,131%. See pole kindlasti midagi šokeerivat võrreldes sellega, mis toimus mõnda aega tagasi. Oktoobris 2023 oli euribor oma viimaste aastate tipus – lausa 4,143%. Võrdluseks – selle sajandi absoluutne rekord pärineb 2008. aasta finantskriisist, kui 6 kuu euribor küündis kõrgele 5,431%-ni.
Huvitav on vaadata, kuidas euribor on aastate jooksul muutunud:
- 2015-2022 keskpaigani oli euribor negatiivne (jah, tõesti negatiivne!)
- 2024. aasta alguses hakkas see tasapisi langema
- 2025. aasta mais oleme jõudnud juba 2,1% kanti
See on nagu mägine maastik – tõusud ja langused vahelduvad, ja sina sõltuvalt oma laenust kas naudid sõitu allamäge või pead pingutama ülesmäge liikudes.
Mida see kõik sinu rahakoti jaoks tähendab?
Kui sul on kodulaen või autoliising, on tõenäoliselt su leping seotud just 6 kuu euriboriga. See tähendab, et iga poole aasta tagant arvutatakse sinu laenu intressimäär ümber vastavalt hetkel kehtivale euribori määrale.
Intressimäär koosneb tegelikult kahest osast – euriborist ja panga marginaalist. Kui euribor on 2,131% ja sinu marginaal on näiteks 1,85%, siis kokku maksad sa intressi 3,981%. See võib tunduda väike number, aga 100 000 euro suuruse ja 25-aastase laenu puhul tähendab see päris suurt igakuist väljaminekut.
Kui euribor tõuseb, suureneb ka sinu igakuine makse. Kui euribor langeb, siis muidugi makse väheneb. See on nagu ilm – vahel sajab, vahel paistab päike. Ja nagu ilmaga, ei saa ka euribori täpselt ette ennustada.
Üks asi on kindel – kui euribor peaks minema negatiivseks (nagu see oli aastaid), siis laenulepingutes loetakse see tavaliselt võrdseks nulliga. Nii et päris tasuta raha pole sulle keegi lubanud.
Kuhu edasi – mida ennustavad taevatähed?
Analüütikud (kes on natuke nagu finantsmaailma ilmaennustajad) on üsna optimistlikud. Näiteks prognoositakse, et 2025. aasta lõpuks võib euribor langeda alla kahe protsendi, umbes 1,7-1,8% kanti. See oleks laenuvõtjatele muidugi rõõmustav uudis.
Miks euribor langeb? Põhjus on lihtne – Euroopa Keskpank on hakanud baasintressimäärasid langetama, kuna inflatsioon on aeglustumas. Kui keskpank langetab intresse, siis üldjuhul liiguvad ka turuintressimäärad, sealhulgas euribor, samas suunas.
Vastupidiselt 2022-2023 aasta tõusule, mil euribor kerkis nullist üle 4%, näeme nüüd vastupidist liikumist. See on nagu pendel, mis liigub ühest äärmusest teise.
Mis saaks, kui euribor veel tõuseks?
Kuigi praegused prognoosid näitavad pigem langust, tasub alati mõelda ka teistele stsenaariumitele. Mis juhtub, kui euribor peaks ootamatult tõusma?
Näiteks kui 75 000 euro suuruse 25-aastase kodulaenu puhul, mille marginaal on 1,85%, tõuseks euribor 3%-ni, siis igakuine makse suureneks märgatavalt. See on oluline mõtlemiskoht oma pere rahaasjade planeerimisel.
Mis see tavalise inimese jaoks tähendab?
Kokkuvõttes on euribori muutused nagu rahaline ilmateade. Mõnikord sajab (kõrgemad maksed), mõnikord paistab päike (madalamad maksed). Lõpuks mõjutab see kõiki, kel on laene või kes plaanivad neid võtta.
Õnneks on Eestis euriboriga seotud laenude mõju kiiresti tuntav – kui euribor langeb, tunned seda varsti ka oma rahakotis. See on üks väheseid kohti, kus Eesti süsteem on tegelikult laenuvõtjate kasuks.
Kui oled laenu võtnud või plaanid seda teha, siis tasub euribori muutumist jälgida. See on nagu akende sulgemine enne vihmasadu – mõistlik ettevaatusabinõu. Aga ära unusta, et pikemas perspektiivis on laenu võtmise otsus siiski sinu vajaduste ja võimaluste küsimus, mitte üksnes ühe või teise euribori väärtuse taga.
Lõppude lõpuks on 6 kuu euribor lihtsalt üks number teiste seas, aga see võib muuta sinu igakuist eelarvet päris palju. Nii et hoia silm peal, aga ära lase end sellest liialt hirmutada – muutused on finantsmaailma loomulik osa.