Koroona kolm stsenaariumit (3)
23. märts 2020
Madis Müür
Rahaasjade asutaja Ettevõtlus
Enimloetud artiklid
- Madise juuli-august 2023 kokkuvõte 06.09.2023 13:40
- Teekond kahemiljonise investeerimisportfellini 11.01.2022 22:58
- Madise juuni 2023 kokkuvõte 14.07.2023 12:57
- Madise mai 2023 kokkuvõte 05.06.2023 23:58
- Riistvara vs tarkvara startupid: müüdid ja tegelikkus 13.07.2023 16:55
Viimased artiklid
- Madise juuli-august 2023 kokkuvõte 06.09.2023
- Madise juuni 2023 kokkuvõte 14.07.2023
- Riistvara vs tarkvara startupid: müüdid ja tegelikkus 13.07.2023
- Tulevikutööstus - järgmine buum? 27.06.2023
- Madise mai 2023 kokkuvõte 05.06.2023
Lennart Meri sõnu kasutades: seis on sitt. Nüüd oleme halbade valiku ees ja peame tegema kõige vähem halva valiku. Püüan lihtsas keeles lühidalt lahti mõtestada Imperial College’i ja Tomas Pueyo teadlastegruppide analüüse, et mis meid erinevate otsustega ees ootab nii haigestumiste, surmade, probleemi kestuse kui majanduse seisukohalt.
Kiirelt olgu ära öeldud, et igasugune viroloogia taust mul puudub, haigustest ma ei tea midagi. Seetõttu enda arvamuse ja hinnangute osa ongi siin olematu, vahendan teadlaste gruppide mõtteprotsesi ja järeldusi. Küll aga on minu põhitööks ja põhiliseks sissetulekuks eksponentsiaalse kasvu, seonduvate ohtude ja võimaluste analüüsimine startuppide kontekstis, investeerimiotsuste tegemine. Oma nahk on vägagi mängus olnud ja kehvasti just läinud ei ole.
Tahaks ise ka, et olukord võimalikult kiirelt ja valutult, ilma elukorraldust oluliselt muutmata meist mööda läheks, aga reaalsus on paraku teine. Enda arvamus ei loe, tuleb olukorrale, andmetele, teadlaste analüüsile, seni toiminud ja mitte toiminud lahendustele näkku vaadata.
Vaatame kolme stsenaariumit: 1) mitte midagi ei tee 2) praegune leviku piiramise strateegia 3) karantiin.
Mitte midagi tegemine:
Tervis: Paljud loodavad, et mitte midagi tegemisega õnnestuks suurte surmade kõrvalt vähemalt majandus käigus hoida. Inimesed saaks vabalt ringi kõndida, suhelda, elu jätkuks nagu enne. Siiski mitte, põhimõtteliselt oleks efekt nii inimkaotuste kui majanduse mõttes nagu sõjal. Nii Imperial College’i kui Thomas Pueyo analüüs näitab selle puhul 1-2,5% rahvaarvu vähenemist, teisisõnu surmasid. Suuremates riikides siis sadades tuhandetes või miljonites jutt, Eestis suurusjärgus 10-30 000, lisaks eelnevate haigustega vanematele ka palju keskealisi ja mõnevõrra nooremaidki. Kestus 3-6 kuud, käiks nagu katk üle meist, haiglad umbes, arstid kurnatud ja haigestuvad. Paljud kaotaks ema, isa, vanaema või vanaisa. Arvestatav hulk haiguse läbi põdenutest saaks püsivad hingamisraskused kopsude vähenenud töövõime tagajärjel. Sureks ja püsivaid tervisekahjustusi saaks ka õnnetusjuhtumid ja muude haiguste põdejad, sest paljusid ei jõuta ravida ka juba praegu Eestis.
Surmade arv USAs tuleks üle 10 miljoni Pueyo analüüsi ja toodud eelduste järgi. Eestis samade eeldustega ~30 000. Kõik pildid Pueyo analüüsist
Majandus: Praeguseks Deutche Bank analüüsib 2. kvartaliks 23,6% majanduslangust Eurotsoonile, Goldman Sachs ennustab USAle -24%. Transport, majutuse, turismiga seotud ettevõtted, enamus väike-ettevõtlusest saaks väga suure paugu selle 3-6 kuu jooksul. Sügisel tuleks kiire osaline taastumine, aga suure arvu pankrottide ja inimeste käitumise ja psühholoogia muutumise tõttu läheks arvatavasti täielik taastumine ikkagi aastaid.
Deutche Banki analüüs, pilt Marketwatchi artiklist, link
UK proovis seda lähenemist katsetada, aga Imperial College’i uurimuse tulemustega tutvudes muutsid otsustavalt meelt, tulemused oleks liiga sünged.
Praegune leviku piiramise strateegia:
Tervis: Imperial College’i analüüsi järgi tuleks USAs 1,1-1,2 miljonit surma eeldusega, et kõiki haigeid õnnestub ravida (väga ebareaalne eeldus, haiglad paljudes riikides praeguseks umbes). Thomas Pueyo eeldab samuti miljonites surmasid. Eestis siis ikkagi tuhandeid, pigem üle kümne tuhande surma. Kestaks mõlema analüsi järeldustes 12-18 kuud vähemalt kuni toimiva vaktsiini välja töötamise, tootmise ja distributsioonini. Sisuliselt agoonia pikendamine, aasta-poolteist puhast õudust ümberringi. Muude haiguste-õnnetuste ohvritel siis aasta-poolteist on väga keeruline haiglas löögile pääseda, palju muid ära hoitavaid surmasid ja püsivaid tervisekahjustusi.
Majandus: Levikut ja majandust peaks piirama siis samuti 12-18 kuud ja ei toimuks mitte mingisugust kiiret taastumist! Asi läheks järjest hullemaks kogu tee. Hakkaks tulema järjest suuremaid teise ja kolmanda ringi efekte, suur osa väike-ettevõtlusest sureks välja, kontorites, kaubanduskeskustes ei käiks keegi, nii ärikinnisvaral kui kodulaenude teenindamisega tekiks raskuseid, varsti tekiks pankadel raskused. Siin pole keeruline näha ka sellist -50% majanduslanguse stsenaariumit realiseerumas. Väga palju sektoreid läheks kogu valdkonnana pankrotti, sisuliselt väikeettevõtlus kaob, ülejäänutel klientuur kukub kokku. Majanduses ei tekiks tegevusetuse armkudet, vaid peab päris paljud valdkonnad nullist üles ehitama jälle. Väljatulek võib võtta aastakümne isegi!
Praegune leviku piiramise strateegia on kõige kehvemate tulemustega stsenaarium: Inimkaotuste mõttes ainult mõnevõrra parem tegevusetusest ja majanduse mõttes 12-18 kuud täielikku jääaega.
3) Karantiin:
Tervis: Imperiali analüüs annab surmade arvuks “suppression” strateegia puhul UK (mitte päris karantiin, umbes praegused meetmed range täide jälgimise ja täidesaatmisega, ilmseltelt ei ole toimumas) UK puhul 20 000 (USAs siis , Pueyo puhul Eesti puhul oleks jutt mõnekümnest kuni mõnesajast surmast, mitme suurusjärgu võrra väiksem teistest lähenemistest. Suremusmäär oleks madal, kuna ei jõuaks levida ja ka haiglates kohti jaguks. Imperial College’i analüüs näitab “Suppression” strateegia kestuseks ikkagi 12-18 kuud, kuigi pärismaailma edulood näitavad selgelt lühemat vajadust. Pueyo analüüsi järgi 3-7 nädalaga hullem möödas, Hiina, Lõuna Korea kogemuse järgi 1,5-2 kuuga võimalik välja tulla ja majandust käimas hoida Korea, Taiwani kombel. Meditsiinisüsteem ei kukuks kokku, saaks ravi nii koroona kui teiste haiguste ja õnnetuste ohvrid.
USAs 4000 surma tähendaks Eestis umbes 20 samade eeldustega.
Majandus: Majandus oleks 1,5-2 kuud lukus, aga suurem osa oleks meetmetega taastatav, armkude saaks ellu äratada mõne kuuga. Püsivaid kahjustusi aasta pärast on minimaalselt järel.
Hiina, Korea on seda teed läinud, tulevad välja vaikselt karantiinist. Taiwani, Singapuri, HK kogemuste järgi on võimalik elada nii. Haigete ja nende lähikontaktide tuvastamise ja eraldamisega on igati võimalik levik piiri all hoida, eksponentsiaalset kasvu vältida.
Järeldus: Karantiin on kõige väiksema mõjuga stsenaarium, kõige väiksema surmade ja tervisekahjustuste arvuga, kõige lühemaajalisem ja kõige leebema, kiiremini taastatava majandusliku mõjuga strateegia. On edulugusid ja töötavaid strateegiaid nii pandeemia ületamisel kui selle järgsel ajal elamiseks. Olukord on sitt, aga kas me kasutame seda “mudavanni” või väetisena, on juba puhtalt meie endi kätes.
Lingid: Siin on link Imperial College’i analüüsile,
Siin on link Financial Timesi analüüsile Imperiali analüüsist
Siin Tomas Pueyo analüüs
Deutche Banki analüüsi kokkuvõte
Goldman Sachsi analüüsi kokkuvõte
pead vist pokkeri poole vaatama hakkama
Kusjuures mingil määral vaatangi, on tulnud küll lisa viimastel aegadel sellest. Online pokker on paremaks läinud, kuna füüsilised kasiinod ka kinni.
Ükski valitsus pole nõus ohverdama -50% majanduslangust 1-2% inimeste pärast.