Varatasku – Märts 2017 kokkuvõte (3)
1. apr. 2017
Vara Tasku
Varatasku Investeerimine
Enimloetud artiklid
- Madise september-oktoober 2023 kokkuvõte, blogi jääb ebaregulaarseks 31.10.2023 15:29
- Teekond kahemiljonise investeerimisportfellini 11.01.2022 22:58
- Madise juuli-august 2023 kokkuvõte 06.09.2023 13:40
- Madise juuni 2023 kokkuvõte 14.07.2023 12:57
- Tulevikutööstus - järgmine buum? 27.06.2023 14:37
Viimased artiklid
- Madise september-oktoober 2023 kokkuvõte, blogi jääb ebaregulaarseks 31.10.2023
- Madise juuli-august 2023 kokkuvõte 06.09.2023
- Madise juuni 2023 kokkuvõte 14.07.2023
- Riistvara vs tarkvara startupid: müüdid ja tegelikkus 13.07.2023
- Tulevikutööstus - järgmine buum? 27.06.2023
Märts on läbi ja aeg möödunud kuu sündmused ja numbrid kokku võtta. Alustan antud postitust tõsiasjaga, et pärast pikka arutelu ning plusside ja miinuste kaalumist, otsustasin ma ~80% oma investeeringutest rahaks teha. Selle otsuse taga on päris mitmed erinevad faktorid ja toon neist peamised välja:
1) Minu investeeringud olid aastaga teinud läbi päris märkimisväärse tõusu ning kuigi ka virtuaalseid rohelisi kasuminumbreid on pangakontolt tore vaadata, siis tahtsin reaalselt käega katsutavaid tulemusi saada.
2) Maailmamajanduse tulevik on praegusel hetkel väga ebaselge. Jõudsin arusaamale, et minu investeeringute maht oli kasvanud sellisesse suurusjärku, kus ma ei tunneks ennast võimalikule majanduslangusele vastu minnes just kuigi mugavalt.
3) Kõige suuremaks faktoriks ja protsessi algatajaks oli aga mulle tehtud pakkumine, millest ma ei suutnud keelduda. Nimelt jõudsin tuttava kaudu inimeseni, kellel oli kiiresti raha tarvis ning müüs oma BMW X6 linnamaasturit. Kui auto oli üle vaadatud ja proovisõit tehtud, siis õnnestus esialgsest hinnast veel päris korralik summa alla kaubelda ning saigi käed löödud. Tunded on head, auto tõmme veel parem ja olen märtsikuu õhtutel mitmed tegelased foori taha diisliaure nuusutama jätnud.
Edasised investeeringud lükkan praegu määramata tulevikku …. või siiski mitte 🙂 Kes vaatab postituse avaldamise kuupäeva, saab aru, et tegemist on 1.aprillile kohase sissejuhatusega. Minu investeeringud ja investeerimisplaan on kõikumatult omal kohal ning liigun endiselt sammhaaval oma eesmärkide poole. Kuu jooksul toimus päris palju ja võtan oma toimetamised erinevate kategooriate kaupa kokku.
Tööalaselt oli keskmisest kiirem ja pingerohkem periood. Praegu on näha, et mõningal määral kiire aeg veel käesoleval kuul jätkub, kuid suuremad künkad peaksid ületatud olema. Sain ka teada, et aprillikuus laekub mulle boonus eelmise aasta eest – täpset summat hetkel ei tea, kuid jääb tõenäoliselt 1000 ja 2000 vahele. Sama vestluse raames sai üle vaadatud ka minu palganumber ning juba märtsi eest on minu uus põhipalk 1930 EUR neto. Siinkohal jäid aga mul õhku kahetised tunded. Ühelt poolt olen otseloomulikult rõõmus, et palganumber jälle natuke kerkinud ja saan tulevikus rohkem raha oma eesmärkide saavutamiseks panustada. Teiselt poolt tunnen aga, et läksin vestlusele ette valmistamata ja olin positiivsete emotsioonide ajel pärast boonuse teavitust nõus esimese numbriga, mida tööandja pakkus. Kuna reaalsuses oli antud palgakasv seotud ka täiendavate töökohustuste lisandumisega ning uus palk oli tööandja esimene pakkumine, siis ma olen üsna kindel, et seal oli ruumi kauplemiseks. Isegi kui suurema numbriga nõus poleks oldud, siis oleksin endale saanud öelda, et ma vähemalt üritasin. Praegu aga tunnen, et jätsin võimaluse kasutamata. Vigadest aga õpitakse ning ega praegune palganumber kivisse raiutud pole – püüan jätkuvalt erialaselt ning inimesena pidevalt edasi areneda ning eks tulevikus on jällegi uued vestlused tulemas.
Märtsikuus otsustasin ka ära, et väljun Bondora ühisrahastu platvormilt. Praeguseni keerutasin laekuvat raha portfellihalduri kaudu portaalis ringi, kuid kuu algusest peatasin edasise investeerimise ja teen aeglase väljumise, kus lasen laekuvatel põhiosadel ja intressimakstel lihtsalt tagasi tiksuda. Kolm peamist põhjust, miks otsustasin Bondoraga lõpetada:
1) Eraisikuna pole võimalik ühisrahastusse investeerimisel tulumaksukohustust edasi lükata ning iga aasta tuleb laekunud intresside pealt tasuda tulumaks
2) Hapuks minevaid laene pole võimalik kuludesse kanda ning samas selliste laenude pealt laekunud intressimaksete eest on tulnud ikkagi tulumaksu maksta. Aeg annab arutust, et kui paljud laenud taastuvad ning milline saab olema antud eskperiminedi lõpptulemus
3) Olen oma investeerimisstrateegias ja mõttemallis tugevalt aktsiate poole kaldu ning pigem näen ühisrahastuse asemel tulevikus soetamas üürikinnisvara. Variant on ka, et kunagi proovin ühisrahastusega uuesti kätt, kuid seda siis juba läbi ettevõtte.
Märtsi lõpus sai Tuleva hakkama II samba pensionifondidega ning andsin sisse avalduse, et kõik minu praegused osakud ja ka tulevased maksed läheksid Tuleva Maailma aktsiate fondi. Laias laastus on ju antud fondi investeerimisstrateegia sama nagu ka minu isiklikel investeeringutel. Olin Tuleva ettevõtmisega algusest peale samas paadis ning andsin oma tagasihoidliku panuse ka algkapitali kogumisse. Tõsiselt hea meel on, et asjaga jõuti eduka lõpptulemuseni ja kiitused kogu Tuleva meeskonnale, kes antud ettevõtmisega on otseselt ja kaudselt mõjutanud kogu Eesti pensionimaastikku. Loodetavasti jõutakse järgmise sammuna mingil hetkel selleni, et vaadatakse üle ka pensioni väljamaksete kord ja tekib kõrvale paindlikum alternatiiv kui praegune fikseeritud pensionileping kindlustusseltsidega.
Nüüd aga käesoleva kuu numbrite juurde.
Sissetulekud
Aktiivne
Palk + kuluhüvitis 1862 EUR
Passiivne
Üür 100 EUR
Bondora intressid 23,6 EUR
Sissetulekud kokku
1985,6 EUR
Kulutused
Kulutuste osas pilt üsna tavapärane – suurem osa läheb eluaseme ja söögi-joogi peale. Oma osa läks see kuu ka jalgratta kevadhoolduse peale – olen aastaga maha sõitnud 1500+ kilomeetrit ja mitmed liikuvad osad olid kulunud ja vajasid väljavahetamist. Säästuprotsent tuli 56 kanti.
Netoväärtus
Netoväärtus kokku 45401 EUR (+1189 EUR)
Kokkuvõte
Vaatamata minu jaoks natuke liiga kiirele tempole vaatan tagasi positiivsete mõtetega. Järgmine kuu on koos palgatõusu, lisatasude ja boonustega oodata minu elu suurimat sissetulekut. Samas näen ette juba ka paari suuremat kulutust, ehk kõik investeeringutesse tõenäoliselt ei lähe.
Lõpetan postituse viitega videole, mida ma märtsis vaatasin. Tegemist on USA finantsakadeemiku Paul Merriman poolt hariduslikuks eesmärgiks tehtud presentatsiooniga, kus ta räägib indeksinvesteerimisest ning mis on selle võlud ning valud. Kajastatust leiab, mis mõju avaldavad pikaajaliselt tootlusele erinevate varaklasside lisamine oma portfelli ning kuidas finantsvabaduse saavutamisel teha endale väljamakseid selliselt, et raha enneaegselt otsa ei lõppeks. Videos käsitletakse veel ka mitmeid teisi aspeke investeerimise juures – minu jaoks oli väärt vaatamine ning ehk pakub kellelegi teisele ka huvi. Järgmise korrani!
Väga kena, jõudu kogumisel!
Tere. Olen lugenud su blogi algusest peale, väga inspireeriv on see kõik mida sa teed. Nüüd olen oma mõtetes jõudnud ka nii kaugele, et võiks teha esimesed sammud finantsvabaduse suunas. Nagu ma aru saan siis üks investeerimise suundadest on ETF-id (Vanguard FTSE All-World ETF), tahtsin küsida kuidas neid osakuid osta saab.Edu soovides Ülar
Tere Ülar! Seda on suur rõõm kuulda, et minu blogi sind inspireerinud on 🙂 Vastuseks küsimusele – ma ei tea, kui palju sa siiamaani investeerimise kohta uurinud oled, kuid hea koht alustamiseks on ehk: http://minuraha.ee/investeerimine
Kui tunned, et ETF-d on see suund, kuhu liikuda soovid, siis soovitan sul ette võtta Dividend Investor blogi ja lugeda see algusest peale läbi. Märten on oma blogis kajastanud (ETF) investeermise juures väga erinevaid nüansse mida silmas pidada ja kuidas oma valikud teha.
Edu!